Josefské sympozium 2017

LEKTOŘI

 

PÁTEK, 17.3.2017     Odborný seminář

Lektorují studenti 1. ročníku oboru Resocializační pedagogika z FF UPCE

s partecipací (aktivní účastí) dětí z mateřských, základních a středních škol

Partnerství: Základní škola a Mateřská škola Březina, Gymnázium Vysoké Mýto

Odborná příprava: JUDr. Adriana Sychrová, Ph.D.

Připravily: JUDr. Lenka Šalamoun,Ph.D. a JUDr. Eva Vaňková

Reflexní tým: JUDr. Dana Báliová a Mgr. Eva Račková, Slovensko, Alexandra Polášková, ČR

  

SOBOTA, 18.3.2017   Josefské sympozium

 

Dana Báliová

 

Baliová Danka

 

JUDr. Danka Báliová je slovenská mediátorka. Je jedním čelních představitelů mediace na Slovensku. Je jednou ze zakládajících členek EWLAS - Slovenské asociace právniček, regionální odnože mezinárodní organizace žen - právniček založené manželkou bývalého britského premiéra, paní Ch. Blair. 

 

Lukáš Daněk

 

Lukáš Daněk je sedmnáctiletým rodákem a trvale žijícím obyvatelem Vysokého Mýta. Sedm let se věnuje hře na elektronické klávesy – základy získal soukromě u p. učitelky Opravilové ve Vysokém Mýtě (3 roky) a poté soukromě docházel k p. učiteli Zerzánovi (2 roky). V současné době druhým rokem navštěvuje ZUŠ Litomyšl a zároveň i ve stejném městě studuje třetím rokem střední technickou školu (www.szat.cz) obor výpočetní technika a automatizace ve strojírenství. V prvním roce co docházel do ZUŠ Litomyšl se Lukáš ve svých 16 letech v roce 2016 zúčastnil Národní soutěže ZUŠ – Hra na elektronické klávesové nástroje pořádané 1x za tři roky Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, ve spolupráci s poradním orgánem MŠMT ČR Ústřední uměleckou radou Základních uměleckých škol České republiky, kde obsadil v Přelouči dne 17.3. 2016 ve své věkové - VIII. kategorii: 1. místo a vyhrál krajské kolo Pardubického kraje. Tím se nominoval do ústředního kola. Celostátní kolo se konalo ve Františkových Lázních 29.4. až 1.5. 2016. Tady Lukáš získal ocenění: Čestné uznání 1. stupně za 4. místo. Více zde: http://www.zusfrantiskovylazne.cz/soutezEKN2016.htm

Jednou ze tří skladeb, kterými se prezentoval na soutěži byla – The Phantom Of the Opera (Fantom Opery) od Andrewa Lloyda Webbera (originál … https://www.youtube.com/watch?v=htqk7NMOokU) a právě tou oslnil porotce. Tuto skladbu nastudoval dle originálu a vlastnoručně dopsal noty chybějících vyhrávek do partitury jako pro orchestr. A aby umocnil autencitu celé této skladby vymyslel, jak zcela originálně do kláves YAMAHA PSR-S750 naprogramovat hlas ženského zpěvu. Zvuk (sampl) hlasu z analogického snímání vyčistil, upravil a převedl do digitální podoby programu, který spolupracuje s jednotlivými klapkami jeho kláves – a to v nejvyšší kvalitě podání. V ČR se jedná o naprosto unikátní záležitost, kdy ani nejdražší klávesy od f. Yamaha toto ani nenabízejí. Tento svůj „programátorský projekt“ letos přihlásil do prestižní soutěže SOČ 2017. V současné době byl jedním ze tří nominovaných na výroční ceny města Vysokého Mýta za r. 2016 (v hudební kategorii)

Lukáš Daněk nemá vyhraněný repertoár, hraje nejen hudbu vážnou, klasiku, filmovou a muzikálovou, ale i popovou či rockové „pecky“. Na svých hudebních přestaveních uvádí vlastní hudební aranžmá skladeb, originální podání známých písní, zajímavou zvukovou stavbu … tedy od čistě rockových kytar (i se skluzy po strunách) až po symfonický orchestr (s 3D prostorovým vjemem umístění nástrojů). Například popovou skladbu od skupiny ABBA – As good as new hraje jako prolnutí smyčcového kvartetu s popovou kapelou. A jím zahraná obtížná píseň I'd Do Anything For Love rozhodně neurazí autora pana „Meat Loafa“, i když není zazpívaná, protože Lukáš part zpěvu dohrává - doplňuje upravenou vyhrávkou. A rockovky ty dává s autentickými kytarovými vyhrávkami (grify), jako kdyby na ty kytary skutečně hrál. Ke své tvorbě používá digitálně pokročilý nástroj Pracovní aranžovací stanici YAMAHA PSR-S750. Tento nástroj kromě rukou aktivně ovládá i oběma nohama. Ale ani klavírní koncertní křídlo pro něho není problém, když už ho elektronika nebaví. .... no prostě to musíte slyšet na živo. Lukášovo předávání hudby a hraní  je čistě srdcovou záležitostí a podle jeho matky: „jeho hudba léčí“;

 

Jan Dušek

Jan Dušek , 36 let, je otec tří dětí, posledních 13 let upoutaný následkem vážné nemoci na invalidní vozík. Svým příběhem a vyprávěním ukazuje, že s invalidním vozíkem či nemocí život nekončí. I navzdory vážnému onemocnění si člověk s podporou druhých může splnit své sny. Od roku 2016 plánuje a intenzivně připravuje s Petrem Hirschem pouť do Santiaga de Compostella, a to ze španělského Logroňa. Za jeden měsíc chce ujet na invalidním vozíku přes 600 kilometrů.  Jeho příběh vypráví o naději, o schopnosti a touze člověka dosáhnout svých snů navzdory překážkám. Stejně tak o síle přátelství a příkladu, že "ve dvou se to lépe táhne". 

Více o plánované cestě zde: https://www.hithit.com/cs/project/3284/camino-na-koleckach-2017

Na Josefské sympozium přijíždí se svým životním příběhem. S vyprávěním o svých snech a plánech. Dále se můžeme těšit na  Besedu s názvem: Proč Santiago? 

 

Placeholder

  

Lukáš Ermantraut

Lukáš Ermantraut, 37 let, žije s přítelkyní. Od 17 let byl závislý na drogách. První delší abstinence, která trvala dva roky ani vězení ho drogové závislosti nezbavily. Za nepovolenou výrobu drog si totiž odpykal trest odnětí svobody v délce 18 měsíců. K drogám se stále vracel až se rozhodl užívat substituční látku Methadon. V tomto období prožil úmrtí své babičky, která ho vychovávala a byla pro něho nejbližší osobou. Jeho otec, s těžkou závislostí na alkoholu, krátce nato prodělal těžkou mozkovou příhodu a ochrnul na polovinu těla. Kvůli dluhům, které nezvládal platit, o byt, ve kterém s babičkou a otcem dříve žili, přišel. Zůstal na ulici a jediný, kdo mu zůstal byl jeho pes. Kolotoč živoření a přežívání v materiální nouzi vyplňovaly drogy, drobné i větší krádeže a žití na ulici přetrhlo rozhodnutí nastoupit a hlavně dokončit odvykací léčbu. Dnes má za sebou měsíce odvykací léčby, pobyt v komunitním centru a přes 18 měsíců abstinence. Našel si práci a bydlení.  Abstinuje. Živí se poctivou prací. Pravidelně chodí do zaměstnání, kde si ho chválí. Řádně platí nájem. Vyhledal svou matku a je rád, že s ní dokázal navázat po letech zase kontakt. Věří,  že se mu podaří časem uspořádat své osobní a majetkové poměry tak, aby se jeho život zase mohl nazvat "normálním". Věří, že se mu zdaří fungovat (rozumějte abstinovat), uvést věci do pořádku a zbavit se dluhů. 

 

Na Josefské sympozium přijel na pozvání, aby se s ostatními podělil o příběh svůj a své rodiny. Chce, aby jeho osobní zkušenost sloužila pro druhé jako varování a současně jako příklad, že nikdy není pozdě změnit svůj život. Podobně jako Jan Dušek je i Lukáš Ermantraut příkladem toho, že můžeme být tvůrci zázraků. Hlavně pokud na své cestě potkáváme "anděly", kteří v nás věří, pomáhají nám a podporují naše sny. 

 

Martin Hak

 

Martinův duch 1

 

 

MgA. Martin Hak (*1974) . Vyučil se nástrojařem, byl učitelem výtvarného oboru ZUŠ, pak vystudoval divadelní fakultu JAMU Brno. Pracoval jako učitel na soukromé škole a jako lektor kurzů pro pedagogy a manažery. Vypravěčstvím jsem začal žít v roce 2001. V současné době pořádá vzdělávací akce a umělecká vystoupení pro firmy, školy, knihovny, divadla, skauty, vědce, faráře a širokou veřejnost. Oživuje umění vyprávění příběhů. Vypravěč je jako rybář v loďce. V moři příběhů hledá takové, které nutí k zamyšlení. Naučí vás nahodit udici a ulovit příběh, který bere dech, otevírá srdce a přináší změnu.

 

Marin Hak

 

 

 

Jan Hanák

 

Hanák 3

 

Jan Hanák je kněz, režisér, scénárista. Farář malého venkovského společenství na jižní Hané a s jistou nadsázkou tří brněnských divadel, brněnského veřejného prostoru a jedné vyškovské benzinky. Studoval teologii, žurnalistiku a sociologii. Těžiště jeho tvorby spočívá v rozhlasovém a televizním, respektive filmovém dokumentu, ale natočil i několik publicistických cyklů (například seriál dialogu vědy, mystiky a umění Tančící skály s knězem a biologem Markem Orko Váchou), většinou v produkci České televize a Českého rozhlasu. Jako scénárista zpočátku spolupracoval na několika projektech s režisérem Otakárem Maria Schmidtem. Svůj první celovečerní dokument Oko bez světla se nepotěší natočil v roce 2006 (oceněn na festivaluArts&Film Telč 2007). V současné době představuje celovečerní filmový dokument Ostrov Jura, s podtitulem O těžkém životě vizionářů a těžkém životě s nimi, o ojedinělém projektu mladého sedláka pojmenovávajícím ekologický a s tím spojený společenský a duchovní rozklad jižní Hané skrz analogický příběh Velikonočního ostrova v jižním Tichomoří (pod názvem Isle of Ideas promítán na festivalu Culture Unplugged - India | USA | Indonesia | New Zealand). Aktuálně připravuje pro Českou televizi šestadvacetidílný dokumentární projekt Zakázaný Bůh, seriál malých velkých příběhů z minulého totalitního období, které umí zaplňovat zcela současnou a nebezpečnou a opomíjenou jámu naprosté hodnotové relativizace, neboli překryješ-li jámu větvemi a listím, stane se pastí. V rozhlasové tvorbě prozatím nejvíc zaujal dokumentem Diptych, v němž doprovází mladého muže jeho umíráním a smrtí (první cena na festivalu Prix Bohemia Radio 2016). Spolupracoval rovněž na několika divadelních inscenacích, například "Evangelium svatého Lukáše. Na rovinu." s režisérem J. A. Pitínským jako poradce a ne/herec (premiéra 2007 v Divadle Husa na provázku). Byl rozhlasovým moderátorem, jedním z moderátorů profilových rozhovorů Před půlnocí na ČT24, v divadle Husa na provázku moderuje debaty Kabinet Havel a Husa Klub. Snaží se být občansky aktivní, patří například k myšlenkovým tvůrcům brněnské Poutě smíření.

 

Petr Hirch

Petr Hirsch je poutník, co došel pěšky až do Jeruzaléma a chtěl dokonce obejít svět. Petr Hirsch pochází ze Dvora Králové. Za svůj život už nachodil tisíce kilometrů. Před několika lety se rozhodl "opustit" každodenní svět. Vše, co znal a vydal se na cestu do Santiaga de Compostella. Do Santiaga skutečně došel a pokračoval dál. Do Říma a pak až do Jeruzaléma. Mezi lety 2010 až 2012 nachodil zhruba 16 tisíc kilometrů. O dva roky později, v roce 2014, chtěl obejít svět. Pochod, který měl měřit až 100 tisíc kilometrů, ale nedokončil. Z osobních důvodů se rozhodl svého snu po sedmi tisících kilometrech vzdát. V současné době se tento velký poutník zabydlel ve Křtinách a na poutích doprovází druhé. Je slavné, mariánské poutní místo pro tohoto poutníka cílem jeho cest? O svém putování světem a zážitcích umí poutavě vyprávět. 

 

Na Josefské sympozium doprovází svého kamaráda z rodného Dvora Králové, Jana Duška, s nímž plánuje a připravuje společnou cestu do Santiaga. I on, stejně jako Jan Dušek, je připraven podělit se o své zážitky z cest. Více o přípravách na Camino de Santiago zde: https://youtu.be/1TjF_u22gW8

 

 

Jitka Chrtková

Jitka Chrtková je mezinárodně certifikovanou MISP trenérkou a instruktorkou, která učí tento program v České republice i v zahraničí. MISP je mezinárodní program zaměřený na masáže dětí ve školách. Program MISP - Massage in Schools Programme pomáhá harmonizovat vztahy mezi dětmi ve věku 4-12 let. Tato věková skupina není vybrána náhodně, ale na základě vývojové fáze dětí, v níž doteky hrají zásadní roli pro zdravý vývoj. jak fyzický, tak psychický. Masáže positivně ovlivnňují fyzický i emocionální vývoj dítěte a mají řadu pozitiv pro jejich nervový a imunitní systém. Masáž si provádí děti navzájem ve dvojicích. Program MISP se ve školách, u nás i ve světě osvědčil jako levný, účinný a velmi kvalitní nástroj prevence proti šikaně mezi dětmi. Děti se masírují mezi sebou navzájem. Masáže se provádí přes oblečení. Děti zůstávají ve svém běžném oblečení. Dospělý se dětí nedotýká, nejde-li o rodiče nebo prarodiče tohoto dítěte. V programu MISP je kladen velký důraz na respekt. Skrze masáže se děti učí respektu jeden vůči druhému a vzájemné empatii. Dítě si samo určí, zda se chce či nechce masáže zúčastnit. Zároveň se děti musí před každou masáží z očí do očí svého kamaráda zeptat "Mohu tě namasírovat?" a po masáži kamarádovi poděkuje.

 

Masáže Motýlek 225x300

Masáž Motýlek

 

Jitka Chrtková jezdí na Josefské sympozium pravidelně, neboť její ukázky masáží děti dětem, stejně jako povídání o zkušenostech ze světa jsou oblíbené a žádané.

 

O programu MISP se může dozvědět více zde: https://www.youtube.com/watch?v=nlTUiCaAkyQ

 

 

Sourozenci Stanislav a Karolína Knollovi

 

Stanislav, 22 let a jeho sestra Karolína, 8 let žijí v Černošicích u Prahy. Doma mají ještě bratra Vojtěcha. Na Josefské sympozium přijíždí na pozvání podělit se vzpomínky na jejich pradědečka, který do školy chodil v Adamově. Narodil se vyrůstal na Moravě v době Rakouska - Uherska, dávno před první světovou válkou. Jeho kniha, kterou dokončil v roce 1950 pro své dcery je vzácnou rodinnou památkou. Stanislav a Karolína nás četbou z pradědečkovy knihy na chvíli přenesou zpět přes tři generace do časů druhé poloviny a konce 19. století. 

 

 

Müller Rostislav Maria a Zlatuše Josefa

 

Manželé Rostislav Maria a Zlatuše Josefa Müller jsou znalci a velcí milovníci baroka a všeho, co k této době patří - architektura, oblékání, hudba a v neposlední řadě i barokní kratochvíle a zábavy, mezi které patří i karnevaly. Rostislav a Zlatuše Muller jsou inspirátory a hlavními orgánizátory zrození karnevalových slavností v Praze pod názvem Carnevale Praha.

 

Muller Rostislav

 

Mg.A. Rostislav Maria Müller je architekt, designer, scénograf, absolvent VŠUP v Praze. Diplom získal v oboru Architektura. Rostislav Maria Müller se řadu let věnuje interdisciplinárním projektům na pomezí umění a společenských věd. Ve své práci se mimo jiné zaměřuje na historii volného času a společenský život aristokracie v době raného novověku. Vedle urbanistických projektů a architektonické a scénografické tvorby se též věnuje re-kreaci (oživení) historických kulturně společenských fenoménů propojujících široké spektrum tvůrčích lidských činností.

Festival Carnevale Praha je znovuzrozením fenoménu oslavujícího lidskou radost a pospolitost. Vyvrcholení programu Bohemian Carnevale probíhá v masopustním období na veřejných prostranstvích, v palácích, muzeích, galeriích, divadlech, školách a dílnách, ale také v restauracích i obchodech. Festival Carnevale Praha je přehlídkou našich báječných nápadů, jedinečných schopností, rafinovaných chutí a kreativity. Program oslav zahrnuje široké spektrum kulturně společenských aktivit, od slavností, průvodů, tvůrčích dílen, pouličních divadelních představení na historických náměstích a veřejných prostranstvích, koncertů, plesů, scénických představení, až po festival tradičních masopustních kulinářských specialit. Důležitou součástí pražského karnevalu je též festival barokní kultury, který je pořádán v autentických místech spojených s historií pražského karnevalu a který představuje veřejnosti projekty mapující vrcholná období karnevalového fenoménu. Tato přehlídka, organizovaná ve spolupráci s odborníky na dobové pojetí, spojuje v jednotlivých projektech hudbu, divadlo, tanec a návazné umělecké disciplíny a klade důraz na jejich scénické provedení a historickou „autentičnost“. Více na www.wussin.cz

barokní rej

 

Crystal Ball, Praha

Pro Josefské sympozium si připravili povídání o zvycích, symbolech a jazyku baroka a jak jim rozumět aneb Baroko - Velké divadlo světa.  Divadlo světa jako metaforický obraz barokní epochy.

Přednáška představující základní charakteristiky dějinné epochy, která měla pro naše země zásadní kulturně společenský význam, je rozdělena do dvou základních kapitol: Otium a Negotium - aneb Cesta tam a zase zpátky

První část přednášky připonene znovuobjevení fenoménu volného času a představí Architekturu jako ideální obraz nebeského ráje na zemi.  Druhá část přednášky s názvem Alamode - aneb Jak udělat dojem přiblíží společenský život aristokracie v období baroka, nastíní společenské konvence raného novověku, seznámí návštěvníky s estetickými ideály barokní epochy a přiblíží zrod fenoménu “módy”. Na uvedených příkladech pak poodhalí rafinovanou eleganci a jemnou smyslnost tehdejší módy. Malá ochutnávka v průběhu pátečního večera a hlavně tato část přednášky seznámí návštěvníky se širšími společenskými souvislostmi jednotlivých módních disciplín a připomene jejich vztah k současnosti.

barokní kvarteto

 

Alexandra Polášková

Polášková1

 

Alexandra Polášková je systemická terapeutka, lektorka a komunikační koučka. Žije a působí ve Vyškově. Alexandra Polášková je od svého studentského věku, jako studentka gymnázia začala zkoumat komunikační děje v rozhovoru s lidmi, kteří hledají nějakou cestu, nějakou vizi, něco -co jednak člověku, který se na ni obrátí, pomáhá překonat (momentální ne-příjemnou životní situaci) a nebo v dialogu rozvíjí jeho další lidské směrování, dovednosti či talenty v osobním či pracovním kontextu. Směrem, kde na konci čeká - po čem bytostně prahne. Dialog vnímá nejen jako otevřený důvěrný dialog , ale především jako komunikační cestu, ve které její role spočívá spíše v doprovodu než ve vedení, prostor pro vedení dává komunikačnímu partnerovi, který se obrací s nějakou jeho osobní potřebou, cílem, snem,.........a jednoduše a lidsky potřebuje takového protihráče-partnera, jehož nástroje lidské komunikace umožní podporu a posun přesně tam, kde si žadatel volí. Svou profesní účast v dialogu vnímá jako poslání komunikační služby. V posledních dvou letech se více orientuje na propojování dějů mysli, těla a duše spojené také s pohybem-neverbální komunikací-až po vyjádření současného stavu bytí tancem.

Na letošním Josefském sympózium se s ní můžete setkat v odborné reflexi pátečního programu.  V sobotu pak na prožitkovém semináři – "Sami si vytváříme své životní příběhy". Pro individuální zájemce nabízí také možnost ochutnávky tvořivého komunikačního dialogu - dialog jako vědomá cesta k nalezení, k objevení,.............

K dominantnímu tématu letošního Josefského sympozia - školská mediace se připojuje s její zkušeností z lektorsko-koučovací činnosti s pedagogy základních škol, ze zkušeností kariérového poradenství, ze soukromé praxe s rodičmi, kteří se na ni obrátili ve spojení tématu šikana spolužáků a její láskou k tvořivosti alternativních příběhů.

 

Více informací naleznete zdehttp://www.alexandrapolaskova.cz/o-nas/

 

Eva Račková

 

Rackova Eva

 

Mgr. Eva Račková je mediátorka, lektorka NVC - Nenásilné komunikace podle M.Rosenberga.

 

Na Josefském sympoziu představí krátkou ochutnávku z nenásilné komunikace. Představí rozdíly mezi jazykem žirafy a šakala a ukáže nám, jak snadno, ale i těžce lze změnit jazyk boje a útoku na jazyk porozumění a nadhledu.

 

 

Ivana Rumpelová

Mgr.Ivana Rumpelová, Ph.D. je výtvarná pedagožka a hlavní lektorka výtvarného a tvořivého Ateliéru Létající šnek. Věnuje se arteterapii pro děti, rodiny. Je lektorkou arterapeutických dílen pro školky a školy, vede výtvarné dílny pro děti i dospělé, realizuje workshopy na nejrůznějších akcích a festivalech. Působí jako hlavní lektorka ateliéru Létající šnek (Centrum Ulita, Vyškov).Vizuální umění studovala na pedagogických fakultách v Olomouci a v Brně, na Faculté des Arts v Amiens (Francie) a v rámci Středoevropských studií na Université Paris IV-Sorbonne. V roce 2010 získala doktorský titul Ph.D. v oboru Pedagogika se zaměřením na propojení literatury a vizuálního umění. Založila Ateliér Létající šnek, který spolupracuje především s Muzeem Vyškovska a  s hradem Helfštýn, pro které pořádá muzejní animace a vytváří kreativní listy. Lektoři Ateliéru Létající šnek rovněž realizovali výtvarné dílny na festivalu v Boskovicích, na Colours of Ostrava nebo na Podzimní slavnosti stromů v Arboretu Bílá Lhota.Ve volné tvorbě se zaměřila na výrobu loutek a scén k divadelním představení (Malá scéna Zlín, Netrdlo Vyškov), na tradiční grafické techniky a na land-artové instalace. Realizovala několik vlastních i společných výstav (Andělé?, Stany rozkoší, Time is up…). Aktuální tvorba Ivany Rumpelové se dá charakterizovat třemi výrazy: interdisciplinarita, experimentování s malbou, krajinné instalace. V současné době studuje arteterapii a artefiletiku (Česká arteterapeutická asociace, vedoucí M. Huptych) a vyučuje výtvarný obor. Její Ateliéry, které představuje na Josefském sympoziu spolu s kolegyní Mgr. Petrou Vinšovou - Hrnčířovou patří k nejoblíbenějším, jak pro děti, tak pro dospělé. 

Pro letošní ročník Josefského sympozia připravila pro malé a velké Výtvarný ateliér - Barokní koláže. V duchu hlavního tématu, kterým je připomínka doby, v níž se narodila a žila panovnice, která v našich zemích zavedla povinnou školní docházku - Marie Terezie. 

Výtvarný ateliér - Barokní koláže slibuje výtvarné tvoření v kombinaci s vyprávěním příběhů, hudbou, tancem, divadlem. Výtvarný ateliér pomáhá nahlížet na téma, situaci, problém v nové rovině. Promlouvá k nám jazykem symbolů, barev, úryvků textů. pomáhá v sebezkoumání, v sebeobjevování a k sebevyjádření. Výtvarný ateliér - Barokní koláže - letošního Josefského sympozia nabídne výtvarnou techniku a zajímavou arteterapeutickou metodu - PROJEKTIVNÍ KOLÁŽ. Malí i velcí budou v ateliéru pracovat s barokními motivy.

Koláž je vhodným pomocníkem při tvoření také pro ty, kteří tzv. "neumí kreslit nebo se "bojí" výtvarně vyjádřit. Výtvarná hra je příjemná a jednoduchá. Během ní (a v průběhu výtvarného ateliéru si to můžete zkušit) totiž to, co nedokážeme vyslovit, vyjádříme pomocí metafory a symbolů. Koláž napomáhá k rozvíjení tvořivosti, která bývá v životě tím nejdůležitějším klíčem k řešení složitých situací. Proto jsou arteterapeutické techniky tak oblíbené zejména u dětí, které si rády kreslí, malují, modelují nebo v koláži skládají své bohaté vnitřní světy. 

Ateliér Létající šnek a Centrum Ulita ve Vyškově pořádají výtvarné dílny a kurzy s prvky arterapie pro děti, rodiny, školky i školy... Ateliér Létající šnek je zatím nezakořeněný, nomádský ateliér, který se rozlétl v roce 2011. Realizoval již nejrůznější dílny (pro děti i dospělé) ve spolupráci s rozmanitými institucemi, projekty a akcemi – festival v Boskovicích, Muzeum Vyškovska (muzejní pedagogika), Týden výtvarné kultury Brno (projekt Art Yourself), hrad Helfštýn, Colours of Ostrava, Modrá čajovna Vyškov, Projekt Pohádky a příběhy, festival Didgeridoo v jeskyni (projekt Cave Art - jeskyně Výpustek: podílí se na navrácení kreativního vyjádření do jeskyní...) aj. Sdružujeme lektory specializované na stará řemesla, vizuální umění, tradiční i experimentální výtvarné techniky, arteterapii a muzikoterapii: Martina Zedková, Tomáš Poprik, Petra Vinšová Hrnčířová, Vojtěch Hrubý, Veronika Kosaková, Ivana Rumpelová. Stěžejní je prožitek z vlastní tvorby, ekoartový přístup, práce s příběhy a symboly.

 

Karel Růžička

Růžička Karel

 

Karel Růžička je talentovaný a skvělý muzikant, kytarista a cestovatel. Na Josefském sympoziu mezi lektory není žádným nováčkem. O letošním ročníku se možná dočkáme jeho dlouho slibované a připravované knihy s fotografiemi z cest. Myslím, že se můžeme těšit nejen na jeho krásná hudební intermezza a snivá zastavení s hudbou, ale také na autorské čtení.

 

Lenka Šalamoun

Šalamoun Lenka

JUDr. Lenka Šalamoun, Ph.D. je advokátka, mediátorka, lektorka. Doktorát práv v oboru mezinárodní právo získala na PF UK v Praze. Doktorandské absolvovala na VŠE na fakultě mezinárodních vztahů, obor mezinárodní obchodní právo. Je zapsána v seznamu advokátů České advokátní komory a na seznamu rozhodců Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR i v seznamu vedeném Ministerstvem spravedlnosti pro rozhodce spotřebitelských sporů.  Zastávala funkci ředitelky Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně a ESI, Evropského institutu pro smír, mediaci a rozhodčí řízení, o.p.s. Od roku 2014 je ve funkci předsedkyně správní rady. Několik let žila ve Křtinách. V roce 2015 se vrátila do Prahy, kde obnovila advokátní praxi a v roce 2016 otevřela Advokátní a mediační kancelář Šalamoun & Partners, která nabízí tuzemským i zahraničním klientům poradenské a mediační služby zaměřené na prevenci a přednostně mimosoudní řešení sporů. Lenka Šalamoun (dřívější příjmení Pavlová) má dlouholeté a praktické zkušenosti s vyjednáváním a mediací sporů tuzemských, mezinárodních, obchodních, civilních, rodinných a spotřebitelských.  Aktivně se podílela na přípravě českého zákona o mediaci. Je členkou Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského. Od roku 2015 vede  v rámci řádové špitální činnosti Poradnu sv. Apolináře ve spolupráci s VFN 1. LF UK na Klinice adiktologie v Praze. Zúčastnila jsem se řady mezinárodních konferencí v EU i v zámoří. Vyučuje a působí jako odborný poradce, lektorka, supervizor a mentor mediačních a komunikačních dovedností ve vztahu k prevenci a řešení sporů. 

 

Eva Vaňková

Vaňková Eva

 

 

JUDr. Eva Vaňková vystudovala Právníckou fakultu University Karlovy v Praze, kde nyní pokračuje v doktorském studiu u doc. Senty Radvanové, CSc. s tématem práce Perspektivy mimosoudního řešení sporů v ČR. Pracuje jako samostatný advokát, učí jako externí pedagog na Pardubické Universtiě, filosofické faktultě základy práva a sociálně právní ochranu dětí, působí také jako zapsaný mediátor. Pomáhala zakládat Evropský institut pro smír mediaci a rozhodčí řízení, o.p.s. a nyní je jeho ředitelkou. Je členskou International Academy of Collaborative Professionals (IACP), Global Law Collaborative Council (GCLC). Jako řediteka ESI, o.p.s. zastupuje Českou republiky v Evropean Network for Collaborative Practice. (ENCP). Absolvovala 100 hodinový kurz na mediátora mezinárodních sporů a získala certifikát ATMJ. Účastnila prvního běhu kurzu kolaborativního přístupu v České republice Možnosti dialogu, pořádané skupinou Narativ. Je abolventem kurzů Result koučingu (nyní Neuroleadership podle Davida Rocka). Je žačkou Ing. Davida Grubera (TDP, racionální čtení) a Dragana Vujoviče (Silvova metoda). Působí jako lektor, mediace, práva spolupráce, základů práva a nového občanského zákonníku pro různé organizace. Pravidelně vystupuje na konferencích o mediaci, pravidelně se účastní zahraničních konferencí týkajících se mediace a collaboratvie law/practice.

 

 

 

 

 

Stránky navštívilo
Dnes:0
Za týden:86
Celkem:44707